Spánok

Spánok - článok

Bez spánku by naše telo nevedelo fungovať. Naše telo sa v spánku regeneruje, najlepšie bojuje s chorobou, ba dokonca pomáha pri chudnutí. Vedeli ste, že pokiaľ budete cvičiť, dodržiavať diétu, no nebudete mať dostatok spánku, na vašej váhe neubudne toľko, koľko by sa očakávalo? 

Takmer tretinu života strávime spánkom. Po dobrom spánku sme veselší, výkonnejší, máme rozjasnenú tvár, dokážeme lepšie čeliť stresovým situáciám. Čo robiť, keď to prestane fungovať samé od seba? Čo robiť, aby tie dve tretiny nášho času stáli za to?

Spánok sa skladá z fáz, ktoré tvoria spánkový cyklus. Rozlišuje fázu REM a non-REM. Počas REM fázy sa mozgová aktivita zvyšuje, pričom sa výrazne blíži úrovniam zaznamenaným pri prebudení sa. Dochádza k dočasnému ochabnutiu svalstva.Výnimkou sú oči a svaly ovládajúce dýchanie. Napriek tomu, že sú oči zatvorené, rýchlo sa pohybujú. Z toho vzniklo pomenovanie REM – z anglického „Rapid Eye Movement“, čo sa dá voľne preložiť ako „Rýchly pohyb očí“. Je nevyhnutná pre pamäť, učenie sa i tvorivosť. Pre REM fázu sú typická živé sny. Počas non-REM fázy sa nám telo uvoľňuje, spomaľuje sa náš dych, tep a myseľ začína relaxovať. Non- REM fáza má štyri časti, kde sa prvá a druhá fáza vyznačuje povrchným spánkom, tretia a štvrtá hlbokým. Tieto jednotlivé fázy sa počas spánku menia a medzi nimi sa dokonca na kratučký okamih aj zobudíme, no naša pamäť si to nezapamätá. Striedanie týchto fáz vysvetľuje, prečo sa niekedy zobudíme viac oddýchnutý po menej hodinách spánku a prečo sa niekedy ťažko rozhýbavame. 

Najlepšie čo môžeme urobiť je mať pravidelný spánkový režim. Dodržiavať jednoduché zásady, ako je necvičiť tesne pred spaním, lebo to nás nabudí. Dopriať si aspoň pol hodiny pred uložením, bez trávenia času na mobile. Niekedy stačí piť kofeínové nápoje, vrátane zeleného či čierneho čaju, len do určitej hodiny. 

Stresu sa však nikto z nás nedokáže vyhnúť. Mnohí sú nútení si rozhádzať svoj spánkový rytmus, aby nám mohli slúžiť svojou prácou. Niektoré lieky spôsobujú nočné mory. Niekedy len stačí, že je skoro ráno svetlo alebo je veľmi teplo a už nie sme vo svojej koži.

Hovorí sa, že na každú chorobu, nám Boh stvoril rastlinu. Medovka lekárska má upokojujúce účinky. Ľubovník bodkovaný je účinný pri strese, znižuje depresívne stavy. Na upokojenie a pomoc pri zaspávaní je vhodný chmeľ obyčajný, valeriána, mäta aj levanduľa. Vhodné je aj doplnenie množstva magnézia, ktoré prijímame v strave, vode, prípadne vo forme liekov alebo výživových doplnkov. Dobré skúsenosti sú aj s doplnením telu vlastnej látky, ktorou je hormón melatonín. Jeho tvorbu v mozgu ovplyvňuje množstvo svetla. V noci sa ho tvorí až desaťnásobne viac, čím podmieňuje denný (cirkadiánny) rytmus človeka. Jeho produkcia s vekom klesá. Má aj imunomodulačný, antioxidačný a onkostatický účinok. Dopĺňanie melatonínu zlepšuje kvalitu spánku, pomáha so zaspávaním, skracuje čas zaspávania a zmierňuje pocit únavy v dôsledku časového posunu.

Pokiaľ to je len možné, treba siahnuť po týchto možnostiach, pretože účinné látky, ktoré sú viazané na lekársky predpis, sú už po mesiaci užívania návykové a je to tz. cesta do pekla. Zaberajú veľmi dobre, no za cenu, že postupne ovplyvňujú pomer REM a non- REM fáz, čo má za následok, že spánok bude menej kvalitný a dostávame sa do začarovaného kruhu, kedy opäť siahame po liekoch zo skupiny sedatív a hypnotik.

Vedeli ste, že slepí dokážu v spánku vidieť? Možno my ostatní budeme vďaka spánku lepšie vidieť cez deň, keď dobre zregenerujeme telo aj myseľ.