Kategórie produktov

Chrípka alebo nachladnutie? Zvoľte správnu liečbu!

Novinky
11. 03. 2022 - 16:50
Chrípka alebo nachladnutie? Zvoľte správnu liečbu!

Keď sa zobudíte s kýchaním, kašľom, ubolení, s horúčkou, s pocitom boľavých svalov, ako poznáte, že ide o chrípku alebo len nachladnutie?

 Je dôležité poznať rozdiel medi chrípkou a nachladnutím. Nachladnutie je rozhodne miernejšie ochorenie ako je chrípka. Pri nachladnutí sa môžete cítiť zle nanajvýš pár dní, pri chrípke sa budete cítiť veľmi zle po dobu niekoľkých dní až týždňov. Chrípka môže tiež spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je napríklad zápal pľúc.


Aké sú bežné príznaky nachladnutia?

Príznaky nachladnutia najčastejšie začínajú boľavým hrdlom, tento pocit obvykle zmizne po dni alebo dvoch. Ďalším príznakom je nádcha, ktorá ma väčšinou vodnatú konzistenciu. Únava môže nasledovať spoločne s kašľom medzi štvrtým a piatym dňom. Behom nachladnutia sa nevyskytuje horúčka, len  zvýšená teplota. Nachladnutie  obvykle trvá týždeň.  Pokiaľ sa príznaky nachladnutia ani po týždni nezlepšujú, môže ísť o bakteriálnu infekciu, čo znamená návštevu lekára. Niekedy môže dôjsť k zámene nachladnutia za alergickú nádchu (existujú i zimné a jesenné alergie), alebo zápaly vedľajších nosových dutín.

Aké sú bežné príznaky chrípky? 

Chrípkové príznaky sú  omnoho závažnejšie ako príznaky pri nachladnutí. Príznaky chrípky sú silnejšie bolesti v krku, horúčka, bolesť hlavy, bolesti svalov, kašeľ,  niekedy aj črevné problémy.
Väčšina chrípkových príznakov sa postupne zlepšuje behom dvoch až piatich dní, viac menej  chrípka na rozdiel od nachladnutia trvá cez týždeň alebo viac.  Častou komplikáciou chrípky je zápal pľúc, zvlášť u detí, starších osôb, alebo osôb s pľúcnymi alebo srdečnými problémami. Ďalším typickým príznakom je horúčka, ktorá sa neustále vracia potom, čo už pominula na deň alebo dva.

Čo robiť pri prvých príznakoch?

Obidva typy ochorenia sú  vírového pôvodu, takže liečba antibiotikami organizmus len viac zaťaží a celková doba vyliečenia sa môže značne pretiahnuť. Pokiaľ sa objavia prvé príznaky, tak je veľmi dôležité zostať doma, v domácej liečba, pretože obidva druhy ochorenia sú silno nákazlivé. Dajte svojmu telu šancu a kľud sa vyliečiť. Potom sa doba liečby a rekonvalescencie oveľa skráti. Pokiaľ s nachladnutím a chrípkou ďalej chodíte do práce, nielenže ohrozujete svoje okolie, ale  nedáte svojmu organizmu možnosť sa vyliečiť.